• TEAM HISTORY & PERFORMANCES

     

    Team Records & Highlights:
    2019 Spring Track: 2-4, 5th in League, 19th in District
    2018 Spring Track:  2-4, 6th in League, tied-6th in District
    2017 Spring Track: 1-5, 7th in League, 2 Mile League Champion Matt Scarpill 
    2016 Spring Track: 2-5, 6th in League 
    2015 Spring Track: 5-2, 3rd in League, 4x League Champion Josh Adams (100, 200, HJ), 4x1 League Champ Relay
    2014 Spring Track:  5-2, 3rd in League, 3 League Champions (Haqq 110s, Raguz PV, Johnson HJ)
    2014 Winter Track: Johnson MoC CHAMPION in HJ, 4x4 8th at States
    2013 Spring Track: 4-3, Bob McIntosh League Champion Pole Vault
    2013 Winter Track: 1st time Meet of Championship CHAMPION - Randall Johnson (jr) in High Jump 6-4
    2012 Spring Track: 4-3, Kiwanis winner, 4th in SOL, 5th in District 1, 10th in State
    2011 Spring Track: 3-4 (rebuild year)
    2010 Spring Track: 7-0, 3-peat Kiwanis winner, District 1 AAA Team Champions, PIAA AAA Team Champion-Runner UP
    2010 Indoor Track: 4th in the state
    2009 XC: 4-3, 3rd in League, 11th in District (w/out #4), Gregor & Waddington qualified for State Championships
    2009 Spring Track: 3-4 (rebuild year)
    2009 Winter Track: 3rd place in the State
    2008 Cross Country: 3-4 record, 5th in League, 14th @ Districts
    2008 Spring Track: 6-1, Winner of Annual Kiwanis Invite, 2nd in league All League Honors 2008.doc, 5th in District 1, 6th in State
    2007 Cross Country: 6-1, 7th in District 1, Tom Mallon qualified for State Championships
    2007 Spring Track: +.500 season
    2006 Cross Country: League Champs (6-1); 7th in District 1, Bob Greer & Mike Tarkoff qualified for State Championships
    2006 Spring Track: 8-0 Undefeated-League Champs
    2005 Cross Country: +.500 7th District 1, Bob Greer qualified for State Championships
    2005 Spring Track: +.500 season
    2004 Cross Country: +.500 season, Kyle Murray qualified for State Championships

    State Placers:
    4x8 (Outdoor) - 6th: Jared Fenessy, Tate Prudish, Gavin Campbell, Owen Moelter
    4x8 (Indoor) - 6th:  John Pluznyk, Jared Fenessy, Owen Moelter, Gavin Campbell
    Kyle Magee - 8th 300m Hurdles (2018 Outdoor State Championships)
    4x2 - 4th:  Kyle Magee, Chris Cardamone, Tommy Gentile, Michael Cannon Jr (2018 PTFCA Winter State Championships)
    Matt Scarpill- 7th Mile Run (2017 Outdoor State Championships) 
    Randall Johnson - 2nd High Jump (2014 Outdoor State Championships)
    Brandon Raguz - 5th Pole Vault (2014 Outdoor State Championships)
    Randall Johnson - 3rd place High Jump (2014 PTFCA Winter State Championships)
    4x4 - 8th place:  Qadir Haqq, Casey Bell, Luke DiGangi, Randall Johnson (2014 PTFCA Winter State Championships)
    DMR - 8th place:  James Chappell, Chris Kelso, Ben Fielding, Matt Scarpill (2014 PTFCA Winter State Championships)
    Tim Deley - 4th place High Jump (2013 PTFCA Winter State Championships)
    4x4 - 8th place: Tim Deley, Dan Corney, Casey Bell, Randall Johnson (2013 PTFCA Winter State Championships)
    Ryan Hynes - State Champion 100m (2012)
    4x1 Relay (Taylor Berkeley, Dom Melair, Nico Scipione, Ryan Hynes) 4th (2012)
    Ryan Hynes - 8th 300m Hurdles (2012)
    4x8 (Waddington, Andrew Bernardo, Dickson, Gregor) - 6th, 2011 Outdoor State Championships
    Ryan Hynes - 7th - 300 Hurdles
    DMR (Waddington, Ryan Hynes, Ryan Dickson, Gregor) - 5th, 2011 Indoor State Championships
    Austin Gregor - Mile, 6th, 2011 Indoor State Championships
    Joe Waddington - Mile, 10th, 2011 Indoor State Championships
    Austin Gregor - 18th XC State Championships (2010)
    Tom Mallon, 800m, 1st, 2010 Outdoor - New State Record! ... All-Time Pa Best (@ Henderson Distance Festival)
    4x1 (Knuckles, Zerdoum, Dougherty, Eisemann), 1st, 2010 Outdoor
    4x4 (Eisemann, Drozd, Zerdoum, Mallon), 5th, 2010 Outdoor
    Tom Mallon, Mile, 1st, 2010 Indoor
    Tom Mallon, 800m, 3rd, 2010 Indoor
    Jon Eisemann, 60m, 3rd, 2010 Indoor
    4x2 (Knuckles, Zerdoum, Dougherty, Eisemann), 3rd, 2010 Indoor
    State & National Record Holders, 2009 Outdoor 4x8 (Dickson, Manion, Poiesz, Mallon)
    Tom Mallon, 2009 Outdoor 800m, 1st
    Tom Mallon, 2009 Indoor 800m, 1st & NEW STATE RECORD (US #1)
    4x800 (Dickson, Manion, Poiesz, Mallon), 2009 Indoor, 1st & .02 from state record (US #2)
    Tom Mallon, 2008 Outdoor 800m, 1st
    Derek Hynes, 2008 Outdoor Pole Vault, 6th
    4x800 (Campbell, Manion/Dickson, Poiesz, Mallon), 2008 Outdoor, 4th
    4x400 (Byrnes, Turchick, Wolfe, Poiesz), 2008 Outdoor, 8th
    Derek Hynes, 2008 Indoor Pole Vault, 1st
    Tom Mallon, 2008 Indoor 800m, 8th
    Vince Formica, 2008 Indoor Long Jump, 2nd
    DMR (Sean Stetler, VInce Formica, Tim Walsh, Bob Greer), 2007 Indoor, 8th
    Vince Formica, 2007 Outdoor Long Jump, 7th
    Vince Formica, 2007 Indoor Long Jump, 3rd
    Kyle Murray, 2005 Cross Country

    District Placers:
    4x800 Relay (Fenessy, Prudish, Moelter, Campbell) 2nd (2019)
    Michael Cannon Jr - 5th 200 (2019)
    Ryan Ruggiero - 6th Pole Vault (2019)
    Kyle Magee - DISTRICT CHAMPION 300m Hurdles (2018)
    Chris Cardamone - 2nd 300m Hurdles (2018)
    4x1 (Galante, Gabrys, Gentile, Cannon) - 4th (2018)
    Ryan Ruggiero - 5th Pole Vault (2018)
    Kyle Chen - 8th Shot Put (2018)
    4x8 (Campbell, Fenessy, Pluznyk, Moelter) - 8th (2018)
    Matt Scarpill- DISTRICT CHAMPION Mile Run (2017) 
    Adam Smoluk - 5th Triple Jump (2016) 
    4x4 (Shober, Johnson, Bell, Haqq) - 2nd (2014)
    Randall Johnson - DISTRICT CHAMPION High Jump (2014)
    Brandon Raguz - 4th Pole Vault (2014)
    Bob McIntosh - 4th Pole Vault (2013)
    Ryan Hynes - 2nd 100m (2012)
    4x1 (Berkeley, Melair, ScipIone, Hynes) 3rd (2012)
    Hynes - 5th 300m Hurdles (2012)
    Jared Rosenholtz- 5th Shot Put (2012)
    Ryan Hynes, 2011, 300 Hurdles, 3rd
    Austin Gregor, 2011, 1600, 6th
    4x8 Relay (Waddington, Ryan Dickson, Andrew Bernardo, Gregor), 2011, 4th
    Austin Gregor (18th) & Joe Waddington (22nd) - qualified for State Championships
    Tom Mallon, DISTRICT CHAMPION , 800m, 2010 Outdoor
    4x1 (Knuckles, Zerdoum, Dougherty, Eisemann) DISTRICT CHAMPION , 2010 Outdoor
    Jon Eisemann, 3rd, 100m, 2010 Outdoor
    Nick Drozd, 5th, 300m Hurdles, 2010 Outdoor
    4x4 (Eisemann, Drozd, Zerdoum, Mallon), 4th, 2010 Outdoor
    4x8 (Waddington, Denno, Gregor, Mallon), 3rd, 2010 Outdoor
    Tom Mallon (7th) & Austin Gregor (28th), 2009 Cross Country - qualified for State Championships
    4x8 (Poiesz, Dickson, Manion, Mallon) DISTRICT CHAMPION , 2009 Outdoor
    Tom Mallon, DISTRICT CHAMPION , 2009 Outdoor
    RL Knuckles, 3rd, 2009 Outdoor
    Tom Mallon, 19th Cross Country Districts
    4x8 (Brian Campbell, Dave Manion/Jeff Dickson, Matt Poiesz, Tom Mallon) 2nd 2008
    4x4 (Evan Byrnes, Rob Turchick, Eric Wolfe, Matt Poiesz) 3rd 2008
    4x1 (RL Knuckles, Rob Turchick, Tyler Dougherty, Vince Formica) 5th 2008
    Tom Mallon, 2008 Outdoor 800m, 2nd
    Derek Hynes, 2008 Outdoor Pole Vault, 3rd
    Vince Formica, 2008 Outdoor Long Jump, 5th
    Vince Formica, 2007 Outdoor Long Jump, DISTRICT CHAMPION 
    4 x 1 (Vince Formica, Eric Reynolds, Colin Donnelly, Matt Poiesz), 2007, 4th
    4 x 1 (Vince Formica, Eric Reynolds, Colin Donnelly, John Gibson), 2006, 2nd
    Vince Formica, 2006 Outdoor Long Jump, 8th
    Duane Hynes, 2005 Outdoor, DISTRICT CHAMPION : Long Jump, Pole Vault; 2nd: 110 Hurdles, 300 Hurdles

    League Medalists:  SOL Top Medalists (updated post-Leagues 2019)
    2019:  Cannon 1st 200, Akaash Suresh 1st 3H, Cannon 3rd 100, Ruggiero 2nd PV, 800 Moelter 3rd Campbell 4th, 4x1 3rd (Scheetz, Suresh, Montagna, Cannon)
    2018:  Kyle Magee 1st 3H, Cardamone 2nd 3H, Galante 3rd 3H, Cannon 2nd 200, Cardamone 3rd LJ, K Chen 2nd SP, Ruggiero 3rd PV, 4x1 3rd
    2017:  Matt SCARPILL 1st 2 Mile, Kyle Chen 3rd Shot Put 
    2016:  Adam Smoluk 3rd 300H, 3rd 110H, 4th TJ
    2015: Adams 1st (100, 200, HJ, 4x1), Smoluk 3rd 110s, Donahue 2nd SP, Elion 3rd Jav, 4x1 1st
    2014: Johnson 1st HJ, Raguz 1st PV, Haqq 2nd 300H, Haqq 1st 110H, Chappell 2nd 800, Jadwin 3rd TJ, 4x1 2nd, 4x4 2nd 
    2013: McIntosh PV 1st, Johson 4th 100 3rd HJ, Deley 4th 200, Chappell 800 2nd, 4x8 3rd, 4x1 2nd, 4x4 3rd
    2012: Hynes 200m, 300m Hurdles, Long Jump; Tim Deley High Jump
    2012 4x1 Relay (Berkeley, Randall Johnson, Scipione, Hynes)
    Back-to-Back 300 Hurdle Champions: Drew Cameron 2009, Nick Drozd 2010, Ryan Hynes 2011, Ryan Hynes 2012
    2010 Spring Track: League Champs in 100 (record), 200 (record), 800 (record), 1600, 4x1, 4x4
    XC '08 ~ Mallon 1st, Dickon 2nd, Manion 3rd, Poiesz HR
    All League Awards.rtf - Track 2008
    We have had a LOT since the 2008 Track season ... including many League Champs.